Cerkveni pevski zbor

Cerkveno petje ima v župniji Novaki dolgo tradicijo. Pevske zbore je vodil organist Jernej Kenda roj. l. 1894 (Rojersk Jernejc). Kot organist je začel leta 1908. Leta 1958 je ob 50 letnici orglanja dobil v dar sliko pevskih zborov. Veliko je pri zborovskemu petju pripomogel tudi župnik g. Marjan Kožlin ko je bil še župnik v Novakih. Ko je organist in zborovodja Jenej l. 1980 umrl je vlogo organista opravljala Milka Lahajnar (Drvovška Milka), dokler se ni poročila in odšla iz župnije Novaki. Ko je g. Joško Skok naslestil g. Marjana Kožlina, je ta prosil organista Franca Peternel iz Davče (Jurežov), da bi opravljal službo organista in zborovodja v Novakih. Tako je Franc Peternel prevzel in opravljal to služo vsako nedeljo in praznkike poleti in pozimi kar nekaj let. Niso ga zaustavile niti pozimi težko prevozne poti. V zbor je uključil pevce iz Novakov in Davče. Ta združeni pevski zbor deluje še danes. Bilo je tudi nekaj nesoglasij v zvezi z organistom in pevci. To ni nič posebnega, saj se podobne stvari dogajajo tudi drugje, ne samo pri nas. Zadnje čase ni več rednega sodelovanja organista in pevcev. Med boslužnimi opravili sedaj sodeluje z ljudsko petje. Vendar organist Franc Peternel še vedno vodi pevski zbor Novaki - Davča, ki ga sestavljajo pevci iz obeh župnij, ki pojejo za posebne priložnosti, kot so razni prazniki progrebi itd.... Za lažje igranje pa uporablja svoje klavijature - orgle. Trenutno se dva mlada organista učita orglanja. Ustanovljen je tudi dekliški pevski zbor, ki ga vodi Doroles iz Cerknega. Je pa že pokazal svoje znanje. Nekajkrat je že sodeloval pri sv. maši. V soboto 19. maja 2007 se pa je udeležil srečanja mladinskih in otroških pevskih zborov dekanije Tolmin. Tako je nekaj upanja, da se bo cerkveno zborovsko petje še nadaljevalo. V letu 2008 pa se je ustanovil še en mešani pevski zbor, ki pa ga vodi zborovodja Eva Lahajnar iz Cerknega ter organistinja Aleksandra Sedej iz Cerknega. Prvo njegovo petje je bilo pri sv. birmi 3. maja. Zbor je krasno zapel, zakaj pa ne, saj je v zboru kar nekaj pevcev, ki so že kdaj peli v raznih zborih in so dobri pevci, pa tudi zborovodja ima zborovodsko izobrazbo in dobro pozna, kako je potrebno vihteti taktiko, da iz pevev izvabi čim več. Leta 2010 so se udeležili Ciciljanke, medžupnijskega srečanja pevskih zborov v Cerknem, leta 2011 pa Ciciljanke v Šebreljah. Leta 2009 so se udeležili dekanijskega srečanja pevskih zborov v Cerknem, leta 2011 pa dekanijskega srečanja pevskih zborov v Idriji.

Prve orgle so bile nabavljene leta 1852, izdelal jih je Lipnik in so imele 2 manuala (ročni klaviaturi) in pedal (nožna klaviatura) ter 16 registrov. Služile skoraj sto let, ko so bile 1943 leta postavljene nove. Izdelala sta jih mostra Valiček in Figlio iz Gorizie v Italiji leta 1942. Orgle imajo 2 manuala (ročni klaviaturi, vsaka osega 5 oktav) in pedal (nožna klaviatura, ki obsega 2 oktavi in pol), ter 21 registrov. Med nemškim bombardiranjem leta 1943 je granata, ki je padla na cerkev poškodovala tudi orgle. Orgle se je obnovilo leta 1951: piščali za 1. manual je prelil Franc Jenko iz Šentvida pri Ljubljani, igralnik z montažo pa Kucler iz Gorice. Sedaj, ko ni bilo rednega organista in so se orgle malo uporabljale, so začele pojavljati razne težave. Zaradi staranja, začele puščati posamezne zaklopke, tipke se zatikajo itd.... Zato je na take orgle težko igrati. Potrebno bi bilo vsaj za 12500 € sredstev za njihovo temeljito prenovo. Za potrebe cerkvenega petja se sedaj uporabljajo elektronske orgle.